Únik moči
Co je to únik moči?
Inkontinence moči (neboli nechtěný únik moči) je stav, kdy lidé pociťují náhlou potřebu se vyprázdnit, přičemž ale dochází k úniku moči dříve, než se dostanou na toaletu.
Správnou funkci močového traktu zajišťují centra v mozku na základě informací, které se přenáší skrze nervy.
Tato centra prostřednictvím nervů řídí činnost svalů, které zajišťují správnou funkci močového měchýře a jeho vyprazdňování ve vhodnou chvíli.
Pokud komunikace mezi močovými cestami, nervy a mozkem nefunguje správně, mohou někteří lidé trpět problémy s kontrolou močení, jako je inkontinence moči (únik moči) nebo naopak močová retence (její zadržování).
Příznaky
Co je to hyperaktivní močový měchýř?
Hyperaktivní močový měchýř nebo také syndrom dráždivého močového měchýře (váš lékař jej také může označovat jako „OAB“) je zastřešující termín, který zahrnuje častou a naléhavou potřebu vyprázdnit močový měchýř. Jedním z jeho nejčastějších příznaků je náhlé nutkání močit, což vede k neúmyslnému úniku moči.
Jaké jsou příznaky hyperaktivního močového měchýře?
Urgentní
potřeba
Zažíváte náhlou nebo nutkavou potřebu močit, ale moč nemůžete zadržet ani ji jakkoliv ovládat?
Časté
močení
Chodíte na toaletu tak často, že vám to narušuje život? Obvykle 8krát nebo vícekrát denně?
Neschopnost
zadržet moč
Trápí vás potíže s udržením moči a k úniku dojde dřív, než stihnete dojít na toaletu?
Potřeba
nočního močení
Budíte se více než jednou za noc, protože potřebujete močit?
Co je to močová retence?
Retence moči je neschopnost vyprázdnit močový měchýř. Lidé s tímto onemocněním nejsou schopni močit nebo pociťují časté nutkání, ale močí jen málo.
Jaké jsou příznaky močové retence?
Nerozhodnost
Máte problémy vůbec zahájit močení?
Časté
a slabé močení
Trpíte přerušovaným proudem a častým nucením na toaletu?
Pomalý
proud moči
Stává se vám, že nemáte pocit plného močového měchýře?
Pocit plnosti
měchýře i po
vyprázdnění
Pociťujete nadýmání v dolní části břicha nebo výrazné nepohodlí?
Co je to stresová inkontinence?
Zažíváte nechtěný únik moči při kašli, rýmě, smíchu, sportu, nebo když zvedáte těžká břemena? Pak možná trpíte stresovou inkontinencí. Příčinou je špatná funkce svěračů močového měchýře. Během svého života se s ní setká až 40 % žen kvůli změnám během těhotenství a po porodu a zejména v důsledku hormonálních změn během menopauzy. Navíc je často spojena i se sestupem pánevních orgánů. U mužů může být následkem operací prostaty.
Cesta k léčbě
Navštivte svého lékaře
Zkonzultujte své obtíže
Zaveďte si diář k zaznamenávání obtíží
Podstupte doporučené indikační vyšetření
Domluvte se na postupu léčby
Počáteční léčba
Změna životního stylu
Cvičení svalů pánevního dna
Dieta
Medikace
Pokročilá léčba
Sakrální neuromodulace
Čistá intermitentní katetrizace
Chirurgický zákrok
Možnosti léčby
Sakrální neuromodulace
Moderní a miniinvazivní metoda vhodná pro pacienty, kteří trpí poruchami močení, úniky moči nebo mají dráždivý močový měchýř. Je indikována pacientům od 18 let při selhání lékové terapie a dalších běžných metod léčby. Příznaky musí trvat minimálně 6 měsíců.
Popis metody
Sakrální neuromodulace napomáhá obnovit optimální nervovou aktivitu, abyste mohli močit a vyprazdňovat se normálně. Tato léčba využívá malý stimulátor, který vysílá slabé elektrické impulzy k nervům v oblasti těsně nad kostrčí.
Princip metody
Sakrální neuromodulace spočívá v zavedení tenké elektrody do oblasti křížové kosti, kde jsou nervy ovládající konečník a močový měchýř. Zde pomocí slabých elektrických impulzů, které vysílá neurostimulátor spojený s elektrodou a uložený v oblasti hýždě, dochází k obnovení aktivity, aby tak mozek dostával správné informace o plnosti močového měchýře, potřebě se vyprázdnit apod.
Mozek pak vysílá zpětné pokyny svalům pánevního dna, tudíž je člověk sám schopen ovládat svaly konečníku a močového měchýře podle své vůle, jak je to běžné ve zdravém organismu. V současnosti se jedná o nejúčinnější metodu léčby hyperaktivního močového měchýře a inkontinence stolice.
Než se do těla vimplantuje trvalý stimulátor, můžete si terapii napřed vyzkoušet.
Implantace
Krok 1
Testovací fáze
Testovací fáze je fází dočasnou a slouží k vyhodnocení, zda terapie u pacienta funguje a dochází k úlevě a zlepšení. Cílem je zlepšení symptomů, čemuž odpovídá: snížení počtu epizod inkontinence, prodloužení doby mezi močením a bez úniku, a také zlepšení kvality života.
Jak probíhá zákrok?
Do blízkosti sakrálních nervů v dolní části zad je zavedena elektroda (tenký drátek). Tato elektroda je posléze připojena k vnějšímu stimulátoru, který k nervům dodává slabé elektrické impulzy. Daný zákrok obvykle netrvá více než hodinu a je většinou prováděný v celkové anestezii.
Co následuje po zákroku?
Testovací fáze je dočasná. Během několika dní se ukáže, zda je pro vás terapie vhodná a uleví vám od příznaků. Účinnost terapie nejlépe zhodnotíte s lékařem pomocí deníku, kam zaznamenáváte četnost a urgenci vašich obtíží. Cílem léčby je úleva od potíží alespoň o 50 %.
Pokud nebudete spokojeni s účinností terapie, elektroda se z těla odstraní a terapie se tím ukončí. Pokud jste v testovací fázi s terapií spokojení a dochází k dostatečné úlevě a zlepšení kontinence, naplánujete s lékařem druhou fázi, kterou je implantace trvalého stimulátoru.
Krok 2
Implantační fáze
Pokud testování dobře dopadne, pacient postupuje do druhé fáze. V té dochází k implantaci trvalého neurostimulátoru a k jeho propojení s elektrodou.
Jak probíhá implantace?
Programovatelný neurostimulátor je uložený v podkoží v oblasti hýždě, kde to pro vás bude nejpohodlnější a kde je nejméně viditelný. Zákrok trvá zhruba hodinu a je možné ho podstoupit v lokální anestezii.
Co následuje po implantaci?
Lékař vám naprogramuje parametry stimulace, abyste je cítili stejně jako v testovací fázi. K běžnému aktivnímu životnímu stylu se budete moci plně navrátit po konzultaci se svým lékařem. Cílem je dosažení co možná nejlepší účinnosti a úlevy od vašich obtíží.