Nenašli jste odpověď na Vaši otázku v seznamu nejčastějších dotazů níže? Obraťte se na naše odborníky prostřednictvím jednoduchého formuláře. Váš dotaz nebude publikován, odborníci jej s Vámi budou řešit diskrétně.
FAQ
4,4 cm x 5,1 cm x 0,8 cm a váží 22 g
Vzhledem k tomu, že systém je zcela skrytý pod kůží, nikdo jej neuvidí.
Jedná se o mobilní telefon s aplikacemi pro lékaře a pacienta. Pomocí něj lze terapii měnit a ovládat. Tento telefon má pacient doma, ale používá ho výhradně k ovládání neurostimulátoru, pokud je třeba. Nelze ho využívat k jiným aktivitám.
Pacientský programátor se používá k zjištění, zda je stimulace aktivní, nebo zda byla deaktivována. K vypnutí a zapnutí stimulace, ke zjištění její úrovně, k jejímu zvýšení či snížení, k zjištění úrovně nabití baterie a v některých případech také k úpravě parametrů stimulace na jiné nastavení, než které provedl lékař.
Pokud stimulace začne být nepříjemná, snižte její úroveň pomocí svého pacientského programátoru.
Ne, neměla by. Pokud ano, obraťte se na svého lékaře.
Bezpečnost této terapie během těhotenství nebyla stanovena. Pokud se domníváte, že jste těhotná nebo byste mohla být těhotná, vypněte stimuláotr a kontaktujte svého lékaře.
Ano. Pokud máte implantovaný neurostimulátor, sexuální aktivitu není zapotřebí omezovat.
Obecně ne. Domácí spotřebiče nemají na chod neurostimulátoru vliv.
Ne, baterii dobít nelze. Baterie je zatavena uvnitř neurostimulátoru a není dobíjecí. Životnost baterie je 5-7 let (dle individuálního nastavení parametrů neurostimulátoru), poté se během jednoduchého chirurgického zákroku, při kterém se nevyměňuje elektroda, nahradí starý neurostimulátor za nový. Brzy bude uveden nový, který může vydržet až 15 let.
Lékař vám naprogramuje parametry stimulace tak, abyste se cítili stejně jako v testovací fázi. Neurostimulátor bude fungovat nepřetržitě (24 hodin denně) po mnoho let a pod kůží je zcela neviditelný. Po návratu domů se doporučuje postupně zvyšovat úroveň vašich aktivit podle toho, jak úspěšně se bude hojit pooperační rána. Omezení po operaci nejsou nikterak výrazná. K běžnému aktivnímu životnímu stylu se budete moci plně navrátit po konzultaci se svým lékařem. Vaše vnímání přítomnosti neurostimulátoru postupně zeslábne, až jej možná nebudete pociťovat vůbec. V případě zdárného průběhu léčby je zapotřebí chodit na kontroly pouze jednou ročně.
Po několika letech od sakrální neuromodulace a provozu neurostimulátoru může dojít k vybití jeho baterie a elektrická stimulace změní či sníží svoji účinnost. Příznaky vašich obtíží se v takovém případě mohou vrátit, ale to je normální a není třeba se obávat. Jakmile pocítíte nějaké nepřiměřené změny stimulace (nižší, intenzivnější nebo zkrátka „jinou“), měli byste se obrátit na svého lékaře. Ten překontroluje stav baterie a může rozhodnout o výměně neurostimulátoru. Na případné vybití baterie neurostimulátoru vás také upozorní pacientský programátor – mobilní telefon s aplikacemi pro lékaře a pacienta, pomocí kterého lze terapii měnit a ovládat. Tento telefon má pacient doma, ale používá ho výhradně k ovládání neurostimulátoru, pokud je třeba. Nelze ho využívat k jiným aktivitám.
Vnímání stimulace je velmi individuální, ale většina pacientů ji popisuje jako mírný tlak, svrbění či ťukání v pánevní oblasti (kolem vaginy, šourku, konečníku). Vnímání stimulace se postupem času vytratí a působí pouze podprahově.